Kurkuma
Viac ako 5000 článkov bolo publikovaných v literatúre o kurkumíne (pigmente v kurkume), ktorý pridáva kurkume tú žltú farbu. Bolo dokázané, ako môže pomôcť pri chorobách s pľúcami, mozgových chorobách, rôznych druhoch rakoviny. Takisto bolo dokázané ako pomáha uzdravovaciemu procesu po operácii, je efektívny pri osteoporóze, zápale v tele.
Ak vás presvedčil ako nás, ďalšia otázka je, koľko ho potrebujeme skozumovať a v akej forme. Národy, ktoré ho konzumujú denne, konzumujú približne ½-1 čl lyžičku denne vo forme prášku, alebo čerstvý. Aby sa lepšie vstrebal, odporúča sa k tomu štipka čierneho korenia, vďaka ktorému účinok kurkumínu stúpne v krvi o 2000%. Varený a surový má ozdravujúci účinok, varený je lepší pri ochrane DNA, surový je zas dobrý pri zápalových ťažkostiach. Chuťovo je sušený a čerstvý dosť iný. My máme doma oba, do polievky dávame aj čerstvý, aj sušený. Čerstvý sa dá zohnať napríklad v biolande, alebo v kauflande. Dá sa použiť do čohokoľvek, smoothie, chleba, placiek, zeleniny, varenej obilniny, do koláča. V malom množstve ho vôbec necítiť a ak je to karobový koláčik, farbu určite neovplyvní.
Zázvor
Zázvor sa stáročia používa ako liek proti bolesti hlavy, pomáha pri bolestiach hrdla a pri kašli, reguluje krvný cukor, podporuje trávenie a predchádza nadúvaniu, pomáha liečiť žalúdočný reflux, bojuje so zápalmi na bunkovej úrovni, zmierňuje ranné nevoľnosti počas tehotenstva a menštruácie a zastavuje rast rakovinových buniek. V črevách pôsobí protizápalovo a tak znižuje riziko rakoviny hrubého čreva, navyše podľa výskumov zastavil rast rakoviny vaječníkov a skvelé výsledky dosahuje aj pri zväčšení a rakoviny prostaty u mužov.
Mäta
Je jednou z najznámejších antioxidantov v rámci bylín. Pestujte si ju doma v kochlíku a pridávajte si ju kam vás napadne, do šalátov, do nápojov, do jedál, polievok. Takisto sa hodí aj k sladkým jedlám. Výborne pôsobí aj proti bolesti hlavy, pár kvapiek esenciálneho oleja na spánky a do pár minút cítiť úľavu.
Klinček
Je známy svojimi protizápalovými vlastnosťami, plus je to jeden z najsilnejších antioxidantov z byliniek. Mletý používame do palaciniek, smootičiek, pudingov, koláčov.
Amla
Indický egreš, zvaný amla, je jedným z najneznámejších antioxidantov. Nikdy sme o ňom až donedávna nepočuli a pritom ajurvédski terapeuti ho používajú veľmi dlho. O tomto indickom egreši je popísaných stoviek článkov v medicínskej literatúre. Používa sa asi na všetko, na podporu rastu vlasov, na reguláciu cukru v krvi, na podporu chudnutia, úpravu cholesterolu, na srdcovocievne choroby…
Ľanové semienka
Okrem toho, že je to najlepší zdroj omega-3 mastných kyselín, keď ich pomelieme, môžeme ich aj upiecť a pritom omega-3 sa nezničí. Okrem toho je to takisto antioxidant a bolo takisto dokázané ako napomáha pri vysokom krvnom tlaku, rakovine prsníka a rakovine prostaty.
Listová zelenina
Jedením zelenolistej zeleniny každý deň, je jedným z najlepších krokov ako si predĺžiť život. Vedci z Harvardskej univerzity testovali všetky možné skupiny potravín a zdá sa, že listová zelenina je tou najsilnejšou ochranou proti najväčším chronickým chorobám, ako aj zníženie rizika infarktu o 20%. Navyše je bez vedľajších účinkov, len samé benefity!
Zelené farbivo chlorofyl je tou ochrannou látkou, ktorá napomáha v boji proti rakovine. Chlorofyl je tekutá slnečná žiara. Molekula chlorofylu sa veľmi podobá molekule krvi. Čistí naše orgány, ničí patogénne bunky, plesne, nádorové bunky.
Sú to napríklad: brokolica, všetky možné šaláty, kel (ružičkový, kučeravý), zelené lúsky, špenát, rukola, špargľa, čínska kapusta, čakanka, mangold, stopkový zeler, listy z cvikle, z kalerábu, z reďkvičiek, rímsky šalát, vňate (mrkvová, petržlenová).
Jedlé listy zeleniny obsahujú častokrát viac živín, ako jedlý koreň. S vysokým obsahom kyslíka v chlorofyle a vysokým obsahom minerálov v zelených rastlinách je listová zelenina najzásaditejšou stravou. Zelené listy obsahujú chlorofyl, ktorý zapína búrku fotosyntézy a tak listová zelenina je nabitá antioxidantami, aby si vedela poradiť s tými vysoko nabitými elektrónmi, ktoré sa tvoria.
Listová zelenina je najzdravšia spomedzi zeleniny a bobuľové ovocie je najzdravšie spomedzi ovocia.
Bobuľové ovocie
Čučoriedky, černice, jahody, maliny, ríbezle, brusnice, muchovník ponúkajú ochranu proti rakovine, pomáhajú nakopnúť imunitný systém, starajú sa o pečeň a mozog a navyše chutia famózne. Čím tmavšie tým viac antioxidantov.
Jedlé buriny
Divo rastúce jedlé rastliny obsahujú veľké množstvo vitamínov a minerálov, esenciálnych aminokyselín ako komerčne pestované. Neboli rozmaznané pestovateľmi a tak, aby prežili sú odolnejšie, ako napríklad dlhé korene, a tak siahajú k najúrodnejším vrstvám pôdy. Najlepší spôsob ako spoznať jedlé buriny je sa prihlásiť na náučnú prechádzku so skúseným sprievodcom vo vašom okolí. Takisto na internete nájdete kopec fotiek, článkov a kníh, ktoré vám ich pomôžu identifikovať.
Tu spomínam tie najzákladnejšie, ktoré máte v záhrade, ak ste ich nevytrhali, alebo ste ich už niekde videli, ako lemujú chodníky v parkoch a podobne: hviezdica prostredná, mrlík biely, slez maurský, skorocel (kopijovitý, väčší, prostredný), portulaka zeleninová, žihľava, ďatelina, púpava (list, kvet a koreň).
Iné
Stretnete sa aj s inými superpotravinami. Či už v obchode, na internete alebo aj v našich blogoch. Sú to napr. huby (ryšavec šikmý/chaga, lesklokôrovka obyčajná/reishi, koralovec ježovitý/lion’s mane, žezlovka/cordyceps) alebo čaje (matcha, moringa) prípadne iné exotické ovocie (jackfruit, durian) alebo orechy (baru), či riasy. Budeme o nich ešte v budúcnosti písať viac.