Kde a čo nakúpiť v dobrom pomere kvalita a cena?
Ako prvé by sme radi poradili, vždy nakupujte s plným žalúdkom a nie s prázdnym. Keď sme hladní, všetko bez rozdielu sa na nás usmieva a môže sa nám stať, že neodoláme. Navyše nakúpime podstatne viac, ako reálne potrebujeme. A teraz poďme spolu na nákupy.
Nie všetko dokážeme nakúpiť v jednom obchode. Ak máme používať niečo vo väčšom množstve, ako napríklad datle, hľadáme zdroj, kde nenecháme 10 eur za kilo. Najprv sa popozeraj po bezobalových obchodoch, dnes ich už je zopár. A tak ti dáme tipy, aké značky, čo kde sa dá zohnať za prijateľnú cenu a kvalitu. Poďme teda po jednotlivých skupinách, ktoré budeme jesť najčastejšie.
Ovocie
Najradšej nakupujeme na trhu, ak si ten druh nevieme dopestovať doma. Ovocie s hrubou šupkou nekupujeme bio. Zistili sme, že to v tomto prípade veľa nezaváži a tak citrusy a banány kupujeme aj vo veľkých reťazcoch. Ovocie, ktoré jeme najčastejšie v zime, a to jablká, kupujeme z BonFructu. Sad Lívia v Kolíňanoch ponúkajú úplne nestriekané jablká, tam si však treba ísť po ne, no sú za veľmi dobrú cenu. Keď je sezóna a nemáte svoju záhradu, alebo bývate v byte, na bazoši, alebo susedskom bazáre sa dajú dobre nájsť domáci pestovatelia ovocia, ktorý ponúkajú domáce ovocie aj bez chémie. Ananás nekupujeme vôbec, ešte sme nevideli nie plesnivý. Ak ho otočíte, zospodu je vždy zelená pleseň. Ak je pleseň na povrchu, je všade. Tropické ovocie je najlepšie jesť, keď ste na dovolenke na Kajmanských ostrovoch. Možno aj preto má po ňom toľko ľudí alergickú reakciu (štípanie jazyka), lebo sa zbiera úplne nezrelé a docestuje na pulty presnivé. Avokádo treba pozrieť pri stopke, či nie je plesnivé. Najradšej máme avokáda Haas, to sú tie s hrubšou šupkou, chuťovo ideálne a málokedy splesnivejú. Ak túžime po nejakom ovocí aj v zime, ako napríklad po jahodách, myslite na to v lete, keď je sezóna a zamrazte si. Jahody sú veľmi citlivé na postreky a tak robíme spoločnú objednávku s kamošmi, ktorí nám bio jahody za veľmi dobrú cenu vozia z Kútov, takisto ako aj špargľu.
Sušené ovocie
Sušené ovocie, ako datle, ktoré tú dosť používame, nakupujeme vo veľkobaleniach, alebo z baliarní, kde je cena podstatne lepšia, ako v kamenných obchodoch. Datle berieme v 10kg balení napríklad z e-shopu (rawfoodshop), cez internet sa dá nájst takéto veľké balenie odkôstkovaných iránskych datlí veľmi dobre. Na suchom mieste vydržia dlho. Sem-tam majú v tescu datle podobné medjool datlám (to sú považované za najlepšie) v 500g balení. Majú tam aj iné sušené ovocie, akurát treba pozrieť či neobsahuje E220, alebo iné konzervanty, ktoré netúžime konzumovať. Ide o naše zdravie, telo sa nám odmení. Nedávajme do neho hocičo.
Zelenina
Zeleninu kupujeme takisto na trhu, alebo vo veľkých reťazcoch lokálnu, ideálne slovenskú. Aj tu pozeráme krajinu pôvodu. Najradšej kupujeme slovenskú, podporujeme našich pestovateľov, ak nie je trh k dispozícii, tak kaufland, tesco je v tomto fajn.
Kupujeme zeleninu, ktorá čo najmenej cestuje, lebo tým je vyššia šanca, že je čerstvejšia. Je možné, že je striekaná? Áno, je to možné, naše heslo však je:
Lepšie akákoľvek zelenina, ako žiadna zelenina.
Avšak nekupujeme najväčšiu, najkrajšiu, ale takú stredne veľkú. Ak to už takto chceme porovnávať napríklad so živočíšnou výrobou, tam okrem tých postrekových zmesí, čo zje to zviera, čo potom jeme my, pridajme ešte hormóny, antibiotiká, hnis… a zelenina je stále jasný víťaz.
Zeleninu potrebujeme jesť, je to obrovský zdroj živín, takže ju jeme aj tak. Ak to niekomu veľmi prekáža, v dnešnej dobe už je mnoho pestovateľov, čo vám privezú debničku čerstvej bio zeleniny, bio ovocia, priamo pred dvere. V niektorých bio obchodoch tiež ponúkajú zeleninu (biopark, slnečnica) alebo www.bioland.sk, kde nakúpite aj cez eshop. Záleží koľko máte k dispozícii financií. My v týchto bio obchodoch kupujeme čerstvý zázvor (vo všetkých obchodoch je dovezený z Číny, kaufland mal nedávno európsky) a čerstvú kurkumu (aj tú sme objavili v kauflande medzi zeleninou). Keďže my tej zeleniny pojeme celkom dosť, potrebujeme mať tento pomer cena a kvalita vyvážený.
Sem-tam kupujeme aj mrazenú zeleninu. Kedže sa hneď po zbere mrazí, obsah živín je vysoký, v porovnaní s nejakou zeleninou, ktorá k nám na pulty do obchodov cestuje dva týždne. Fazuľové lúsky, ružičkový kel, brokolica, karfiol sem-tam kúpime mrazené, keď nemáme možnosť kúpiť čerstvé.
Zelené šaláty kupujeme zásadne zo Slovenska, či extrémne blízkeho okolia, Čechy a Maďarsko maximálne. Ak nie sú, tak ich nejeme. V zime jeme čerstvého šalátu veľmi málo. Vtedy nastupuje kel, ružičkový kel, kapusta biela a červená, to sú zelenolisté druhy zeleniny, ktoré nás v zime zásobujú živinami.
Skôr si vyberáme tú špinajšiu, menšiu, či strednú zeleninu, nie preto, že by sme potrebovali doma veľa umývať, ale čím menej praná zelenina, tým viac živnín má.
Na jeseň sa zásobíme tekvicami – maslová, hokaido sú naše obľúbené druhy, dajú sa pripraviť na slano, či nasladko a veľmi dlho vydžia aj pri izbovej teplote. Tým, že majú hrubú šupku, vydržia aj pár mesiacov mimo chladničky. Keď ich však kupujeme, poriadne ich prezrieme, či sú bez poškodenia, akéhokoľvek. Musia mať celú stopku, nič odrezané, tade sa potom dostane pleseň.
Strukoviny
Kupujeme väčšinou značku lagris, sem-tam baliarne marianna, aj tam pozeráme odkiaľ sú. Niektoré značky bio potravín dovážajú z Číny, preto pozeráme krajinu pôvodu aj na týchto výrobkoch. Hŕstka, hrach, cícer, šošovica, fazuľa, bôb, to všetko sú ľahko vypestovateľné u nás, a preto nevidíme dôvod, aby cestovali pol sveta do našej kuchyne. Na trhu na jeseň majú plné pulty, ak ich správne vysušíte a uskladníte, nemajú sa prečo pokaziť a vydržia celú sezónu. Konzervy nekupujeme vôbec, jednak je to omnoho nákladnejšie, ale čo je pre nás ešte dôležitejšie, nie je to čerstvé. Je to však dobré riešenie, ak si nestíhate uvariť doma, lebo napriek tomu, že je to konzervovaná potravina, živiny má.
Obilniny, olejnaté semená a orechy
V dobrej kvalite sú od českej firmy Provita, bionebio, čo dostať v bio obchodoch, či baliaren Marianna. Dajú nakúpiť aj cez e-shop (www.eshop.provita.cz, www.bionebio.cz, www.biolienka.sk). Bulgur, quinoa, amarant, pšeno, pohánka, špalda, ovos, všetky tieto obilniny kupujeme takisto miestne a za veľmi dobrú cenu.
Doplnkové potraviny
Sladidlá ako cukor z kokosových kvetov a xylitol, ktoré používame, nakupujeme cez www.kokosovysvet.sk, majú lepšiu cenu ako v bio obchodoch, nemajú kamennú predajňu, ale kuriérom vám to pošlú kamkoľvek. Náš favoriť na sladenie je momentálne datlový sirup od www.countrylife.cz , kde majú aj veľké 900ml balenie a tým pádom za výhodnejšiu cenu, ako dostanete v kamennom bio obchode pri 250 ml balení.
Ovocné džemy vo veľkých reťazcoch nekupujeme, veľkovýrobcovia hocikedy pri výrobe poriadne nepreberajú ovocie a skončí tam aj plesnivé, lebo cukor to prebije. Máme tip na domáci džem, alebo takisto v bio obchodoch, či na internete cez bazoš zoženiete domáce, bez konzervantov. Niekto zavára úplne bez cukru. Ak túžime po džeme, tak máme dobrú fintu, namočíme sušené ovocie na pár hodín do vody a zmixujeme potom dohladka, dosladíme ak treba a džem je na svete.
Zaváraná zelenina je pre nás tá posledná možnosť aj nie je čerstvá, sušená, mrazená. Až vtedy by sme siahli po zaváranej, ale sa nastavíme, že jeme ovocie, ktoré je v sezóne, tak sa potom objeme tej zeleniny, či ovocia, keď bude jeho čas. Napríklad čerešne jeme asi mesiac v kuse, kým zjeme dva obsypané stromy. Ako raňajky, desiatu, olovrant, kto ako chce. Potom sme ich už takí prejedení, že ozaj na ne dostaneme chuť zase až o rok. Nemrazíme ich, nesušíme (na to som fakt lenivá, malý výnos za extrémne veľa práce), jeme ich keď sú čerstvé. To isté platí pre špargľu. Je to naša veľmi obľúbená zelenina, no žiaľ len nejaký mesiac je v ponuke. A vtedy ju máme v polievke, na obedy, na večere, vždy nejak inak upravenú. Po tom mesiaci sa jej tak nasýtime, že si na ňu spomenieme takisto až o rok.
Koreniny ako kurkuma, rasca, rímska rasca, škorica, a iné, nakupujeme od spoločnosti Sonnentor. Sú trochu drahšie ako koreniny vo veľkých reťazcoch, ale čítali sme príbeh tej spoločnosti a zapáčila sa nám ich filozofia a veríme im. Dostať ich cez rôzne bio eshopy, alebo v kamenných predajňach rôznych bio obchodoch.
Sójové výrobky sa dajú kúpiť bežne v akomkoľkovek obchode, takisto ako aj nátierky od luntera, ktoré veľmi dobre dochutia akékoľvek jedlo, suchár, keď deti chcú niečo jesť hneď v onej sekunde. Väčšina je čisto rastlinná, predtým ako ich prvýkrát kúpite, prečítajte si zloženie pre istotu. Tofu, tempeh, robi sú spracované potraviny, no sem-tam na ozvláštnenie jedál sa veľmi hodia.
Ostatné potraviny ako arowroot, cícerová múka, tapioková múka/škrob, orechové maslá, lahôdkové droždie, čierna soľ, či iné suroviny, ktoré nezoženieme v bežných obchodoch, nájdete v bio obchode. Ideálne je si nájsť lokálny bio obchod, nie sieť, kde majú výrobky raz takú cenu kvôli prenájmu miesta, kde predávajú. Bioparky v Eurovei, Avione, Auparku, či Astévia sú podstatne drahšie ako menšie bio obchody mimo veľkých centier. Tieto suroviny sú v týchto obchodoch za veľmi rozumnú cenu, nemusíte sa báť, že na ne miniete pol výplaty.