Špaldový posúch s čerstvou cukinou, amarantom a tavenírom
Posúch s tavenírom? Čo je tavenír? Tavenír mnoho ľudí nepozná. Tavenír je sójový syr, ktorý sa v teple rozpúšťa. Preto ho najradšej používame na pizzu, či posúch. Zapečený je ešte lepší ako čerstvý. A to čerstvý máme takisto veľmi radi, používame ho do nátierok, alebo len tak pokrájaný k zelenine. Predávajú ho už aj vo veľkých reťazcoch, alebo v bio obchodoch. Tento posúch vznikol tak trochu náhodou. Chcela som robiť pizzu, ale Jarka nechcela na to paradajkovú omáčku, ale niečo iné. To je celkom výzva, lebo iné neznamená, že aj upresní, čo by tam mohlo byť. Ale je to na mne, aby som ju prekvapila. A tak som otvorila chladničku a rozmýšlala som. A kedže bolo dosť teplo a mne sa nechcelo sa zvŕtať v kuchyni polhodinu, zvolila som najrýchlejšie možné riešenie. Hotovú nátierku od luntera. My máme radi všetky, francúzsku, sojakrém, hummus. Nemáme ich doma často, lebo je tam istý podiel oleja, ale akurát sme mali hummus, ktorí majú radi všetci a tak bolo rozhodnuté. Navyše pre mňa nie je nikdy dosť zeleniny a kedže ostala polievka z obeda, aj tu som zapracovala nenápadne do cesta tak, že som ju zmixovala s vodou na krém. Výsledok bol taký, že tento posúch jedol aj kamoš našich detí, ktorý sa stravuje totálne klasicky a veľmi si pochvaľoval. Aby to nebolo cesto len z múky, prisypala som aj neuvarený amarant. Je to jednotka medzi obilninami s nízkym glykemickým indexom, čiže vhodná pre diabetikov. Je to veľmi výživná bezlepková obilnina s obsahom vápnika, železa, rôznych vitamínov. Ale kedže sú to veľmi malé guličky, samostatne ju nejeme, vždy ju primiešam k niečomu inému, ako bulgur, pšeno, či ovos. A tentokrát ma napadlo, že to skúsim dať do cesta. Bolo to tam perfektné, chrumkavé a jemné zároveň, no odteraz robím cesto len takto, s amarantom. Keď sa dá, rada zvýšim výživovú hodnotu jedla. Tento posúch bol výborný len tak, hodí sa však aj k polievke, či nejakému letnému šalátu.
Takéto recepty a ďalších 105 perfektných receptov vás čaká v našom online kurze: 21-dňovej zmene. Je to kurz kde sa dozviete ako sa stravovať zdravšie. Nájdete tu návody, čo si nachystať v kuchyni, kde a čo nakupovať, ako variť, čo s čím kombinovať. Všetko detailne no zároveň jednoducho popísané. Nie je to kurz len o varení, ale každý deň rozoberáme aj tému, ktorá sa týka výživy a optimálneho zdravia. Je to kurz o plnohodnotnej strave. Zároveň sme mysleli aj na všetky možné alergie a intolerancie, skrátka každý si tu príde na svoje.
Prísady:
Počet kusov: 12 väčších kusov , čas prípravy: 30 minút, čas pečenia: 60 minút
- 2 šálky špaldovej múky (polohrubej)
- 1 šálka postrúhanej cukiny
- 1- 1 1/2 šálky vody (alebo zmixovanej uvarenej zeleniny s vodou)
- 1/4 šálky neuvareného amarantu
- 2 pl mletého ľanu
- 1/2 čl soli
- 2 pl lahodkového droždia
- hummus nátierka od luntera
- tavenír
Postup:
Rúru na pečenie zapneme na 180 stupňov. Nachystáme si cesto. Múku, amarant, nastrúhanú cukinu, soľ, ľan, lahôdkové droždie a vodu zmiešame vo väčšej miske. Vodu prilievame postupne. Potrebujeme, aby cesto držalo pokope, ale zas nebolo príliš mokré. Cesto dáme na plech, na papier na pečenie. Na to rozotrieme hummus nátierku a navrch postrúhame tavenír. A potom už len zapiecť na 180 stupňov približne 30 minút.
Tip:
Namiesto hummus nátierky môžete použiť čokoľvek iné. Napríklad biely rastlinný jogurt, rastlinnú majonézu, či inú nátierku od luntera. Ak nemáte poruke tavenír, nastrúhajte tofu, alebo iný rastlinný syr. V bio obchodoch majú náhrady eidamu, mozarelly, či iných syrov, čo chutia na nerozoznanie od tých, čo bežne dostať v obchodoch.