Trojposchodová sacher torta s čokoládovou polevou, džemom, bez oleja
Čokoládové torty boli v detstve môj jeden veľký sen. Lenže potom sa narastá do šírky, lebo hlavnými zložkami je biela múka, kopec cukru, vajec, mlieka, oleja. To je základ každej torty, nie? Torty majú medzi zdravo sa stravujúcimi ľuďmi veľmi zlú povesť! Touto sacherkou to chcem zmeniť.
Táto čokoládová sacher torta je rastlinná, bez oleja, bieleho cukru, bielej múky, vajec či kravského mlieka. Čo teda obsahuje? Hlavné prísady sú:
-celozrnná špaldová múka,
-sójové mlieko (alebo iné rastlinné)
-kokosový cukor či xylitol
-ovocný džem, či ovocie
– karobový prášok
Nie je tu kvapka oleja. Olej je spracovaná potravina bez vlákniny so 100% obsahom tuku. Namiesto toho radšej použijem celistvú potravinu. Napríklad namiesto slnečnicového oleja použijem pomletú slnečnicu. Tak sme nejak celkovo vypustili varenie, či pečenie s olejom. V celom slnečnicovom semienku je oveľa viac živín ako vo vylisovanom oleji. Navyše som zistila, že torta bez oleja je famózna! Namiesto oleja som začala používať zmixované ovocie, džemy, takto torta nie je tuková bomba.
To isté platí pri múke. Bielu múku nepouzívame vôbec, vždy siaham po celozrnnej špaldovej, je výživnejšia, stráviteľnejšia. Pri celozrnnej múke je pomleté celé zrno. Biela múka je zbavená otrúb, pšeničného klíčku a vlákniny. Odstránilo sa to, čo obsahuje najviac živín. Prečo? Lebo takto má múka dlhšiu trvanlivosť. Špaldová múka má nižší obsah jednoduchých cukrov ako pšeničná múka. Zrno špaldy má vyšší obsah minerálnych látok, vitamínov a esenciálnych aminokyselín ako pšenica. Špalda je tu viac ako 9000 rokov a biela múka z pšenice sa začala používať v 19. storočí, ako výsada zámožných rodín a vyšších vrstiev, ktoré sa od zvyšku obyvateľstva odlišovali najmä viditeľnou nadváhou. To len, aby ste mali nejaké fakty na porovnanie a vedeli prečo siaham vždy po celozrnnej špaldovej múke :).
Trstinový cukor u nás nenájdete. Ak potrebujem suché sladidlo, môj favorit je xylitol a po ňom kokosový cukor. Xylitol je to alkoholový cukor, ktorý ma nízky glykemický index (a je teda vhodný pre cukrovkárov). Je to organická zlúčenina, voľne sa nachádza v prírode, v ovocí, zelenine, či niektorých obilninách. Neškodí zubom, práve naopak, je súčasťou rôznych žuvačiek, ústnych vôd. Vraj dokonca pôsobí preventívne proti kazom, už sú dokonca o tom aj nejaké štúdie. Neobsahuje fruktózu, ktorej vysoký príjem má nepriaznivý vplyv na pečeň a môže viesť k rôznym metabolickým poruchám. Kokosový cukor má tiež nízky glykemický index, nezaťažuje pankreas, obsahuje rôzne minerály, vitamíny, no 80% z neho tvorí sacharóza (ktorá je aj súčasťou bieleho cukru, čiže má aj negatívnu stránku). Je to určite lepšia voľba ako biely cukor, ale môj favorit je xylitol. Väčšinou siaham po xylitole, ale máme doma aj kokosový cukor, a sem sa možno hodí viac.
Takéto recepty a ďalších 105 perfektných receptov vás čaká v našom online kurze: 21-dňovej zmene. Je to kurz kde sa dozviete ako sa stravovať zdravšie. Nájdete tu návody, čo si nachystať v kuchyni, kde a čo nakupovať, ako variť, čo s čím kombinovať. Všetko detailne no zároveň jednoducho popísané. Nie je to kurz len o varení, ale každý deň rozoberáme aj tému, ktorá sa týka výživy a optimálneho zdravia. Je to kurz o plnohodnotnej strave. Zároveň sme mysleli aj na všetky možné alergie a intolerancie, skrátka každý si tu príde na svoje.
Prísady:
Počet porcií: cca 15-20, čas prípravy: 30 minút, čas pečenia: 30 minút
Korpus:
- 3 šálky celozrnnej hladkej špaldovej múky
- 3 šálky rastlinného mlieka (sójové, mandľové, ovsené, špaldové)
- 2 šálky kokosového cukru (alebo xylitolu)
- 1 šálka karobového prášku
- 1 šálka riedkeho slivkového džemu (alebo rýchly džem z marhúl, pozri tip dola)+1 šálka do plnky
- 1 vanilkový cukor
- 2 čl prášku do pečiva bez fosfátov
- 1 čl jedlej sódy
- štipka soli
Čokoláda:
- 100g čokolády na varenie (nechať 2-3 kocky na hobliny)
- 50ml rastlinného mlieka (sójové, ovsené, mandľové)
- 4 pl práškového kokosového cukru (pomelieme v elektrickom mlynčeku)
Postup:
Zapneme rúru na 180 stupňov. Suché prísady (múku, cukor, karob, prášok do pečiva, jedlú sódu, vanilkový cukor) zmiešame vo veľkej miske. K tomu pridáme zvyšné suroviny (rastlinné mlieko, slivkový džem, alebo marhule-tie mixneme ponorným mixérom na kašu, recept nižšie v tipoch). Nalejeme do dvoch vymastených tortových foriem vystlaných papierom na pečenie. Dáme piecť na 180 stupňov, 30 minút.
Medzitým si nachystáme čokoládovú polevu. Vo vodnom kúpeli, alebo na veľmi slabom plameni, za stáleho miešania, necháme rozpustiť čokoládu s mliekom a kokosovým cukrom. Keď máme jednoliatu hmotu, vypneme a odložíme nabok. Polovicu použijeme ako plnku a druhú polovicu ako polevu.
Keď je korpus upečený, necháme vychladnúť a vyberieme z formy. Keďže má mať torta 3 poschodia, jeden korpus vodorovne prekrojíme na dva. Potom ideme vrstviť. Neprekrojený korpus bude základ, na ktorý natrieme riedky slivkový džem (alebo marhuľový), ktorý sme si odložili ako plnku. Naň položíme prekrojený korpus a ten zas natrieme polovicou rozpustenej čokolády. Na to dáme posledný korpus. Ten som preklopila zhora nadol, aby zhora bola hladká strana. Zospodu je korpus krásne hladký a ja ho nikdy nerozrežem tak pekne, tak preto ho otáčam. A potom už len natrieť zvyšnou čokoládovou polevou. Dáme stuhnúť do chladničky na 2 hodiny a potom nastrúhame navrch hobliny, prípadne inak dozdobíme. Hotovo! Práve ste si spravili parádny dezert, tak si ho dajte aj v parádnej atmosfére, s parádnymi ľuďmi!
Tip:
Keď necháme tortu pár hodín postáť, napije sa a ten zážitok z dezertu je o niečo lepší. Keďže je sezóna marhúl, môžete si spraviť rýchly domáci džem. Ako na to? V malom hrnci dáme na malom ohni povariť marhule (okolo 1kg). Stačí povariť pár minút bez vody, len treba strále miešať, aby sa nezačali marhule pripekať, potom zmixovať na kašu a tadá! Zvládne to aj ponorný mixér. Hotovo! A máte parádny čerstvý marhuľový džem!