Zdravá vegánska čokoládová pena s aquafabou (len 5 prísad)
Ako ma napadlo robiť čokoládovú penu… Chcela som spraviť výnimočný obed s výnimočným dezertom. Priznám sa, mám pocit, že jeme stále to isté. Hoci sa nik nesťažuje, cez víkend aj napečiem, no tentokrát som chcela skúsiť niečo, čo som ešte nerobila. Toto je pokus číslo dva, ktorý podľa mňa je totálna tutovka, takže som rovno spísala recept.
Prečítala som si viacero receptov na čokoládovú penu a väčšinou je plná čokolády, orechového masla. Chcela som niečo chutné ale zároveň nie plné tuku, také, z čoho by som nemala výčitky. Tak som vymýšľala, akú hmotu použiť namiesto toľkého tuku. A potom mi trklo, veď som robila krém z batatov! A už to bolo, skombinujem sladký zemiak a rastlinný jogurt! Pomery som triafala od oka, napriek tomu, že som to hneď spísala, odporúčam ochutnať, prípadne dochutiť a až potom nalievať do pohárov.
Super na tomto jednoduchom recepte je, že to sú ľahko dostupné prísady. Arašidové maslo, sladké zemiaky, neochutený rastlinný jogurt, datľový sirup, kakaový prášok (my sme dali karob), a vyšľahaná aquafaba (voda z uvareného cícera). Foto nie sú veľmi prezentačné, išli na dračku ako teplé rožky, takže som vôbec rada, že som nejakú tú fotku spravila. Nenechajte sa odradiť a vyskúšajte. Neoľutujete. Hoci my sme ich jedli aj hneď po, veľmi odporúčam dať do chladničky, podľa mňa chutí ešte lepšie.
Takéto recepty a ďalších 105 perfektných receptov vás čaká v našom online kurze: 21-dňovej zmene. Je to kurz kde sa dozviete ako sa stravovať zdravšie. Nájdete tu návody, čo si nachystať v kuchyni, kde a čo nakupovať, ako variť, čo s čím kombinovať. Všetko detailne no zároveň jednoducho popísané. Nie je to kurz len o varení, ale každý deň rozoberáme aj tému, ktorá sa týka výživy a optimálneho zdravia. Je to kurz o plnohodnotnej strave. Zároveň sme mysleli aj na všetky možné alergie a intolerancie, skrátka každý si tu príde na svoje.
Prísady:
Počet porcií: 4 porcie, čas prípravy: 15 minút, čas tuhnutia v chladničke (nemusí): 60 minút
Pena:
- 1 veľký sladký zemiak
- 4-6 pl datľového sirupu (alebo iného tekutého sladidla)
- 1/2 neochuteného rastlinného jogurtu (70g)
- 3 pl kopcovité arašidového masla (mali sme tuhé, pri tekutom asi 2x toľko:))
- 3 pl kakaového prášku
- 200 ml auqafaby (vody z uvareného cícera)
Poleva:
- roztopená čokoláda na varenie (odporúčam čítať zloženie, nie všetky sú vegan)
Postup:
Ošúpaný sladký zemiak uvaríme v troche vody, približne 7 minút. Musí byť úplne mäkký. Odstavíme, vodu zlejeme a necháme vychladnúť. Zatiaľ vyšľaháme aqaufabu. Môžete si kúpiť konzervu s uvareným cícerom a použiť vodu, len treba dávať pozor, aby nebola ochutená, či slaná. Alebo, ak máte čas, doma uvaríte cícer, odporúčam vopred namočiť, potom sa varí krátko. A po vychladnutí použiť na penu.
Cícer sa dá lepšie vyšľahať, keď ho varím v menšom objeme vody. Tá voda je potom koncentrovanejšia a ozaj sa dá vyšľahať na krásnu penu. Už som skúšala ju nejedenkrát šľahať a zistila som v čom je problém. Použiť čo najmenej vody. Nemám to ako však porovnať s penou vyšľahanou z vody z konzervy, ale čo som čítala, všetci vodu z konzervy chvália. Takže, ak nemáte chuť experimentovať, obchod s konzervami to istí.
Druhá chyba, ktorú som robila, že som šľahala príliš krátko. Vyšľahať pene trvá. Mixujem s elektrickou metličkou, a aj to trvá! Možno aj 5 minút. Nestopovala som to, takže neviem, toť môj odhad. Každopádne, určite všetci vieme, ako vyzerá našľahané vajíčko. Tak toto má vyzerať veľmi podobne, ba až rovnako.
Všetky prísady okrem vyšľahanej peny dáme do mixéra, uvarený sladký zemiak, rastlinný jogurt, datľový sirup, arašidové maslo a kakaový prášok. Zmixujeme a postupne prilievame našľahanú penu. Postupne je dôležité, lebo priliať sa dá vždy, odobrať už až také jednoduché nie je. Sledujeme konzistenciu, preto píšem postupne prilievať vyšľahanú penu, aby to nebolo zas príliš tekuté. A máme hotovo! Nalejeme do pohárov, odložíme do chladničky a potom ozdobíme.
Tip:
Je pár obmien, čo sa aj tu dá vymyslieť, ak nemáte poruke to, či ono. Arašidové maslo sa dá zameniť za iné, z lieskových orechov, mandľové, tahini.
Ak nemáte poruke rastlinný jogurt, skúste dať viac aquafaby a sladkého zemiaku.
Datľový sirup môžete zameniť za javorový sirup, prípadne iné sladidlo. Do krémov používam väčšinou tekuté sladidlo, no napríklad xylitol, či kokosový cukor, pomletý na múčku, by mohol tiež fungovať. To sú len také moje úvahy, odskúšané to pri tomto konkrétnom recepte nemám.Datľový sirup nám veľmi vyhovuje ako sladidlo aj zo zdravotného hľadiska. Každopádne koštujte, doslaďte podľa chuti, v zásade pri tomto recepte nemáte čo pokaziť.
Namiesto polevy môžete postrúhať navrch čokoládu.